Меню сайту
Структура спілки
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Статистика

Головна » 2015 » Липень » 3 » Що таке «лідер і лідерство»
18:41
Що таке «лідер і лідерство»

Що таке «лідер і лідерство»

Всюди, де збираються разом більше двох осіб, виникає проблема лідерства. У процесі формування групи деякі її учасники починають відігравати більш активну роль, ніж інші, їм надають перевагу, до їх слів прислухаються з великою повагою, коротше кажучи, вони набувають домінуюче положення. Таким чином відбувається поділ учасників групи на лідерів і послідовників.

Лідер - це особистість, за якою всі інші члени групи визнають право брати на себе найбільш відповідальні рішення, що зачіпають їхні інтереси і визначають напрям і характер діяльності всієї групи.

Він може бути призначений офіційно, а може і не займати ніякого офіційного положення, але фактично керувати колективом в силу своїх організаторських здібностей. Лідер не тільки направляє і веде своїх послідовників, але і хоче вести їх за собою, а послідовники не просто йдуть за лідером, але й хочуть йти за ним. Дослідження показують, що знання і здібності лідера оцінюються людьми завжди значно вище, ніж відповідні якості решти членів групи. Лідеру притаманні такі психологічні якості: впевненість у собі, гострий і гнучкий розум, компетентність як досконале знання своєї справи, сильна воля, вміння зрозуміти особливості психології людей, організаторські здібності.

Однак аналіз реальних груп показав, що часом лідером стає людина, і не володіє перерахованими якостями, і, з іншого боку, людина може мати дані якості, але не бути лідером. Виникла ситуативна теорія лідерства, за якою лідером стає та людина, яка при виникненні в групі якої-небудь ситуації має якості, властивості, здібності, досвід, необхідні для оптимального вирішення цієї ситуація для даної групи. У різних ситуаціях група висуває різних людей як лідера.

Таким чином, лідером групи може стати тільки та людина, котра здатна привести групу до вирішення тих чи інших групових ситуацій, проблем, завдань, хто несе в собі найбільш важливі для цієї групи особистісні риси, хто несе в собі і розділяє ті цінності, які притаманні групі. Лідер - це ніби дзеркало групи, лідер з'являється в даній конкретній групі, яка група - такий і лідер. Людина, яка є лідером в одній групі, зовсім не обов'язково стане знову лідером в іншій групі (група інша, інші цінності, інші очікування і вимоги до лідера).

Типи лідерства:

Побутовий Соціальний Політичний

Існує безсумнівна зв'язок між долею лідера побутового, лідера соціального і лідера політичного. Перший завжди має можливість висунутися в лідери іншого типу.

Довіра до лідера - це визнання його високих достоїнств, заслуг і повноважень, визнання необхідності, правильності та результативності його дій. Це готовність діяти відповідно до його установками. Адже змусити йти за собою за відсутності засобів примусу можна лише на основі довіри. І довіра це означає, що люди перебувають у внутрішньому злагоді і єднанні з лідером.

Лідерство - це процес соціальної організації і управління спілкуванням і діяльністю членів групи, здійснюваний суб'єктом (лідером), який наділений певною владою.

Лідерство - це не новий стиль керівництва, а спосіб організації влади в, громадянському суспільстві з розвиненим політичним свідомістю всіх або більшості його соціальних верств. Таке суспільство виникло порівняно недавно або ще тільки складається. Але це перспектива і необхідність історії та політики. Члени громадянського суспільства - мислячі учасники політичного життя, тому вони мають можливість свідомо вибирати собі лідера. Поведінка ж лідера має переконувати їх у тому, що його дії правильні і вигідні, а не продиктовані корисливістю або владолюбством. Суспільство зі свого боку не може маніпулювати лідером. Соціальне і політичне партнерство, взаєморозуміння лідера й його прихильників - основа нової сучасної політики.

Отже, лідерство - один із проявів влади, відмітна властивість політичної діяльності, право висувати керівника, який її здійснює. Це явище притаманне й іншим видам діяльності - виробництву речей та ідей, науці, спорту, тощо.

Переглядів: 1481 | Додав: Dessan | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
МОН України
Педагогічна преса
Форма входу
Наша спільнота
Календар
«  Липень 2015  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031